“Dievs dāvājis cilvēkam mūziku, kas palīdz mums ar Viņu un savā starpā satikties…” (J.Kundziņš)

Get Adobe Flash player

 

Vadītāja - soliste - vokāliste Vija Ivanovska
Soliste - vokāliste Aija Jekaboviča
Solists - vokālists Andris Asafrejs
Pianiste Juta Dreiberga
Flauta Tija Teibe

Klausīties CD – "Dievišķais mirdzums" – ŠEIT.

 

GARAmuzikas pasākuma dalībnieki 2011. gada 24. jūlijā.
Ansamblis "Sanctus" muzicēja Strazdes, Balgales un Laucienes dievnamos. Stendes dievnamā viņi piedalījās Lūcijas Garūtas kantātes "Dievs, Tava zeme deg!" izpildījumā kora "Amenda" sastāvā. Ansamblis piedalīsies GARAmuzikas 2012. gada 22. jūlija muzikālajos pasākumos.


Very Simple Image Gallery:
Could not find folder /home/muzika/public_html/images/stories/TalsuLELBansamblisSanctus/

Ansambļa pirmais koncerts izskanēja 1996. gada 20. decembrī, šo dienu atceramies un atzīmējam kā „Sanctus” dibināšanas dienu. Muzikālās kopas veidošanas iniciators bija mācītājs Māris Ludviks, kurš vēlējās, lai bez 1995. gadā darbību aizsākušā draudzes kora, draudzes dzīvē piedalītos vēl kāda muzikāla vienība.

Pašlaik Talsu luterāņu baznīcu var apskaust jebkura LELB draudze - šeit no visas sirds dziedot Dievu slavē jauktais koris „Amenda”, ansamblis „Sanctus” kā arī vairākas draudzes jauniešu muzikālās „Slavēšanas grupas”. Atskatoties uz pagājušo laiku, ansamblis „Sanctus” priecājas par paveikto - ir dziedāts dievkalpojumos gan pašu, gan arī daudzās citās draudzēs Latvijā un pasaulē, draudzes nometnēs, festivālos, koncertos, tautas namos. Ar labiem panākumiem „Sanctus” ir piedalījies ansambļu skatēs, konkursos.

Esam ierakstījuši un izdevuši MC kaseti – „Visskaistākais mantojums”, 2006. gadā ansambļa 10 gadu jubilejas reizē izveidojām koncerta ierakstu - DVD formātā. Daudz ir koncertēts kopā ar draudzes kori „Amenda”, visi ansambļa dalībnieki dzied arī draudzes korī. Neaizmirstami bija mūsu kopīgās muzicēšanas brīži ārzemēs - Zviedrijā, Somijā, Dānijā, Īrijā un Vācijā. 2011. gada decembrī tapis ansambļa „Sanctus” un kora „Amenda”  lielais kopdarbs - ziemassvētku dziesmu CD disks - „Dievišķais mirdzums”, ko varat iegādāties draudzes namā un noklausīties www.GARAmuzika.lv.

Gadiem ritot mainījies ansambļa sastāvs. 1996. gadā ansamblis „Sanctus” darbību sāka dziedot četratā – Vija Ivanovska, Aija Jekaboviča, Dace Zaļupe un Kristaps Freibergs. Aranžējumus un pavadījumus tolaik ansamblim veidoja Dainis Stroža. Daiņa liels nopelns – palīdzība veidojot MC kasetes „Visskaistākais mantojums” dziesmu pavadījumus.

Jau 1997. gada pavasarī ansamblim pievienojās Andris Asafrejs. Vairākus gadus dziedājām piecu muziķu sastāvā. Toreiz mūsu repertuārā dominēja a’capellas  skaņdarbi. Pēc Kristapa aiziešanas kolektīvā iesaistījās un dziedāja Raimonds Felšs. Šādā sastāvā ansamblis veiksmīgi turpināja savas gaitas.

Ansamblis sadarbojies ar ērģelniecēm Gunu Lukašenoku , Antru Maulvurfu un Iru Vēberi.

Dziedam trijatā, bet pirms vairāk kā pieciem gadiem kolektīvam „Sanctus” pievienojās koncertmeistare Juta Dreiberga un flautiste Tija Teibe. Šādā sastāvā ansamblis pagājušajā gadā viesojās Holandē, kur 10 koncertos izdziedāja plašu repertuāru – ap 40 skaņdarbiem. Holandē ansamblis izbaudīja klausītāju mīlestības pilnus mirkļus, ieguva brīnišķīgus draugus, ar kuriem pēc tam jau divas reizes bija prieks tikties šeit  Latvijā.

Ansamblis priecājas par skaistajiem brīžiem, kuri piedzīvoti, piedaloties „GARAmuzikas” festivālā 2011.gada vasarā.

2011.gada decembrī draudzē svinējām „Sanctus” 15 gadu pastāvēšanas jubileju. 11.decembrī Talsu luterāņu baznīcā izskanēja jubilejas koncerts, kurā ansambļa tagadējie un bijušie dalībnieki izdziedāja savas visu laiku sirdij tuvākās  dziesmas.

Kontakti:

Ansamblis "Sanctus"
Tālrunis: 00371 29204893
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

Nav nejaušību, labām lietām vienkārši ir jāiet plašumā

Elīna Mierkalne

No 28. aprīļa līdz 6. maijam īpaša Talsu novada delegācija viesojās Nīderlandē. Ansamblis «Sanctus» tur sniedza desmit koncertus, bet biedrības «Vīnoga» valdes priekšsēdētāja Ziedīte Začeste un Talsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Solvita Ūdre apliecināja 15 gadus senās Heino un Sabiles sadarbības nozīmīgumu un vēlmi iesākto turpināt.

«Nekā nejauša te nebija, viss notika jauši. Pirms pāris gadiem sadarbojos ar ansambli «Sanctus», gatavojot Ziemassvētku programmu. Šajā koncertā sapratu, ka gribētos viņu muzicēšanā dalīties ar mīļiem, labiem draugiem Nīderlandē. Pusotra gada laikā šo ieceri īstenojām. Pagājušā gada Jāņos, kad Talsos viesojās Heino vīru koris, viņu koncertā pieaicināju arī ansambli «Sanctus». Kad šis, ap 50 cilvēku lielais koris noklausījās «Sanctus» dziedājumu, pēc koncerta, kurā piedalījās arī Nīderlandes vēstnieks, ansamblim tika izteikts ielūgums uz Nīderlandi. Atlika piemeklēt vispiemērotāko laiku. Viņi piedāvāja aprīļa beigas un maija sākumu, jo šajās dienās atzīmē dažādus ļoti svarīgus notikumus — karalienes dzimšanas dienu, Otrā pasaules kara upuru piemiņas dienu, Neatkarības dienu, pie tam Heino kaimiņu pilsētiņai bija 1050 gadu pastāvēšanas jubileja. Ļoti dažādi iemesli dziedāt, dažādas vietas, kur uzstāties. Septiņu dienu laikā ansamblis «Sanctus» sniedza 10 koncertus!» stāstot par notikumu attīstību, priecājas Ziedīte.

«Tiešām bija, ko turēt, bet tas viss bija abpusēji, to redzējām klausītāju acīs,» atzīst Vija Ivanovska, ansambļa vadītāja, un uzskaita koncertus pansionātos, baznīcās, aprūpes namos, kopīgus koncertus ar Heino vīru kori un sieviešu kori «Sincero». Klausītāju sajūsma par ansambļa sniegumu bijusi ļoti liela, izveidojusies pat fanu grupa, kas braukusi līdzi no koncerta uz koncertu. Klausītāju visiecienītākais skaņdarbs izrādījies Leonarda Koena «Alleluja», ko visās vietās nācies dziedāt vairākkārtīgi. Tā kā abi iepriekšminētie kori, savulaik viesojoties Latvijā, mūsu klausītāju iepriecināšanai bija iemācījušies pa dziesmai latviešu valodā, nu turienes dziedātājiem bija iespēja šīs dziesmas atkārtot kopā ar viesiem no Latvijas. Savukārt «Tulpes no Amsterdamas» ansamblis izpildīja holandiešu valodā. Interesantā veidā kopīgi tika dziedāta arī viņu senā dziesma «Vecās dzirnas», no kuras gan pašiem palicis prātā tikai piedziedājums. Tad nu mūsējie latviski dziedājuši dziesmas pantiņus, bet vietējie savā valodā dziedājuši līdzi piedziedājumos.

Bija ieplānoti deviņi koncerti, bet negaidīti tika noorganizēts arī desmitais, pie tam — kāda miljonāra pilī, kur notika valsts mēroga biznesmeņu tikšanās. Tas tapa iespējams vienas neplānotas satikšanās dēļ, kuras laikā kādam cilvēkam tapa zināms, ka ir ieradies ansamblis no Latvijas. Tika izteikta frāze, ka varbūt kādreiz ansamblis varētu muzicēt arī pilī, un piepeši šis «kādreiz» pārtapa par «rīt pulksten piecos»! Iespēju nevarēja neizmantot, un tā nu ansamblis «Sanctus» varēja pamuzicēt arī neformālākā gaisotnē 120 aicināto viesu biznesa sarunu fonā. Īpaši labi šajā reizē savas prasmes parādīt varēja pianiste Juta Dreiberga. Lai arī mūzikas klausīšanās šajā pasākumā nebija prioritāte, cilvēki nākuši klāt un izteikuši atzinīgus vārdus. «Mēs, ansamblis «Sanctus», pirmo reizi vieni paši devāmies koncertbraucienā. Līdz šim vienmēr esam braukuši kopā ar Talsu luterāņu draudzes kori, kura koncertus esam papildinājuši ar vairākām dziesmām. Tagad viss bija jāiznes pašiem. Mums ļoti, ļoti patika šis brauciens. Kādi tur ir cilvēki! Mierīgi. Ģimeniski. Arī viņiem ir problēmas — kad mēs bijām tur, Amsterdamā notika apšaude! Bet, ja te televīzijā redzam tik daudz negāciju, tad tur tas viss aizmirsās. Ļoti sirsnīgi, draudzīgi cilvēki. Gaisotne koncertos bija vienreizēja,» vērtē Vija.

Izmantojot dāvāto iespēju, Ziedīte Začeste un Solvita Ūdre tikās ar Raaltes mēru Piet Zoon. «Mūsu uzdevums bija stāstīt, cik šīs 15 gadus senās sadarbības tradīcijas starp Heino un Sabili ir nozīmīgas. Tā nav naudas pārpumpēšana no vienas valsts uz otru vai humāno kravu vadāšana, bet tie ir tieši kultūras sakari, pieredzes apmaiņas braucieni, izglītības programmas. Ir izveidojusies sadarbība starp dažādām ļaužu grupām. Mūsu misija ir to stāstīt un mēģināt pārliecināt cilvēkus, kam šobrīd ir politiskā vara, ka šī sadarbība pašvaldību līmenī ir jāturpina. Kad 1995. gadā sākām sadarboties, Sabile bija atsevišķa pilsēta, un arī Heino bija patstāvīga pašvaldība. Viņiem administratīvi teritoriālā reforma notika jau pirms pieciem gadiem, mums — pagājušajā gadā. Jautājums ir, kas notiks 2011. gadā, kad sadarbības līgums beigsies? Centāmies Nīderlandē apliecināt, ka mums šī sadarbība ir svarīga. Īstenoto projektu ir bezgala daudz, tā ir daudzveidīga sadarbība, kas ir svarīga plašam cilvēku lokam. Bija tikšanās ar fonda «Heino — Sabile» ļaudīm, kurus iepazīstināju ar idejām, kādas tuvākajām gadam vai pusotram ir šīs puses organizācijai «Vīnoga», kura visus šos gadus ir koordinējusi sadarbību ar Nīderlandi. Svarīgas lietas bija kārtojamas gan mums, gan ansamblim,» paskaidroja Ziedīte.

Ārpus dziedāšanas un vērtīgām sarunām mūsējie, protams, apskatīja arī vairākas pilsētiņas, iepazina dažādas nīderlandiešu dzīves īpatnības, piemēram, to, ka Amsterdamā daudz cilvēku dzīvo uz kuģīšiem, jo tas ir lētāk nekā nopirkt zemi vai dzīvokli, ko cilvēki ar vidējiem ienākumiem nevar atļauties. Apskatīti tulpju lauki, nobaudītas jūras veltes un pabūts arī koka tupeļu darbnīcā, kur «Sanctus» dāvanā saņēma koka tupelīti ar ansambļa nosaukumu.

Google Translate

NURME – 2014